Vývoj finalisty Ligy mistrů Bellinghamu

Jude Bellingham už v této sezoně dovedl Real Madrid k titulu v La Lize a může být klíčem k tomu, aby se klub stal po patnácté mistrem Evropy, až se 1. června utká ve finále Ligy mistrů ve Wembley s jeho bývalým klubem Levné fotbalové dresy Borussia Dortmund.

Poté ho čeká mistrovství Evropy, kde bude stát v čele anglických nadějí na první velkou trofej po 58 letech. Ve svých 20 letech je jedním z favoritů na Zlatý míč, jedním z nejproduktivnějších střelců ve Španělsku a doma je ceněným talentem.

Bellinghamova hra však již prošla několika stylistickými evolucemi.

Poté, co se Bellingham připojil ke svému chlapeckému klubu jako sedmiletý, rychle prošel akademií Birminghamu City a v prvním týmu debutoval v pouhých 16 letech a 38 dnech, čímž se stal nejmladším hráčem v historii.

Za Birmingham odehrál jednu celou sezónu, v níž nastoupil do 41 zápasů v Championship a vstřelil čtyři góly, a v létě 2020 se upsal Borussii Dortmund za 25 milionů liber.

Když odešel, Birmingham vyřadil dres s číslem 22, který teenager po svém průlomu nosil. Bylo to číslo, které bude znovu nosit v Německu a které mělo zvláštní význam pro záložníkův vývoj.

Když Bellingham spolupracoval s mládežnickými trenéry v rámci birminghamské akademie, chtěli, aby jeho hra obsahovala prvky defenzivního záložníka (v anglickém fotbale tradičně číslo čtyři), box-to-box osmičky a kreativní desítky. Když se všechny tyto tři vlastnosti sečtou dohromady, vznikne číslo 22.

To v Bellinghamovi vypěstovalo všestrannost, která mu dobře posloužila při jeho seniorském průniku do St Andrew’s.

„Když šel do prvního týmu Birminghamu, hrál na šířku,“ říká pro BBC Sport bývalý levý obránce Birminghamu Paul Robinson, který mladého Bellinghama v klubu trénoval.

„Hrál napravo na šířku, hrál nalevo na šířku. Pro svůj vývoj měl předpoklady hrát na různých pozicích výše na hřišti. Jude toho byl díky svému mozku vždycky schopen.“

Nejčastěji však hvězda narozená ve Stourbridge hrála jako hluboký střední záložník a diktovala hru ve středu hřiště. Jeho kombinovaný průměr 4,01 přihrávek a zákroků na 90 minut v té sezóně zůstává rekordem kariéry.

„Když mu bylo patnáct, šestnáct let, byla jeho pozice číslo šest, dokázal se dostat k míči a diktovat hru svou kvalitou přihrávek,“ dodává Robinson. „Nikdy jsem neviděl, že by někdo tak mladý byl tak inteligentní, co se týče chápání hry.“

Bellingham také pracoval na aspektech své hry, které o čtyři roky později přinášejí ovoce v Realu Madrid.

„Bylo na něm vidět, jak se mu teď daří sekání, kdy jde pravou nohou doleva a vrací se sám na sebe,“ říká Robinson. „Stále to dělá. To mu vyhovuje a ví, že to funguje.

„Největší věc, kterou jsem u Judeho vyzdvihl, bylo to, že neuměl pořádně hlavičkovat. Takže jsme na tom pracovali s kříži a pracovali na jeho načasování, dostávání se do přihrávky a hlavičkování. A když ho teď vidíte s tím, co dělá, jede jako autopilot – ví, co má dělat, a prostě to dělá.“

Bellingham přišel do Dortmundu jako sedmnáctiletý s pouhou jednou sezónou seniorského fotbalu za sebou, přesto Angličan své nové spoluhráče ohromil svou technikou a fyzickou zdatností.

Vývoj finalisty Ligy mistrů Bellinghamu

Pánske Futbalové Dresy

„Když k nám přišel, byl velmi mladý. Zkušenosti získal opravdu rychle, protože hrál téměř každý zápas. Myslím, že se zlepšil ve svém rozhodování a také trochu ve své osobnosti.“

Zpočátku byl Bellingham nasazován v podobné roli, v jaké zářil v Birminghamu, tedy jako hluboký playmaker. Postupně však v Signal Iduna Parku zaujal spíše roli box-to-boxera.

S tím, jak se stával více útočnou silou, rostl i jeho průměr střeleckých akcí na 90 minut – z 2,06 v jeho první sezoně v Německu na 3,35 v sezoně 2021-22 a nakonec na 4,18 v sezoně 2022-23. Jeho schopnost vyrážet dopředu ze středu hřiště se odráží v jeho průměru na postupné akce (definované jako každý případ, kdy hráč vyveze míč dopředu na 10 a více metrů nebo do pokutového území soupeře), který ve stejném období vzrostl z 1,48 na 90 na 2,52 a poté na 3,24.

„Zpočátku jsme ho měli spíše na pozici šestky, a to kvůli jeho fyzické zdatnosti a schopnosti vyhrávat důležité souboje,“ vzpomíná Burki. „A také s míčem byl velmi dobrý. Nyní hraje spíše na útočné polovině než v obraně.

„Nečekal jsem to. Ale kvalita, kterou měl, mentalita, bylo vidět, že je něčím výjimečný.“

Poslední fází jeho vývoje v Dortmundu bylo přidání gólů do jeho hry. V 90 vystoupeních, která v klubu během prvních dvou sezon absolvoval, vstřelil 10 gólů. V minulém období odehrál za BVB 42 zápasů a skóroval 14krát.

„Nepřekvapilo mě to, protože byl vždy velmi dobrý v zakončování,“ říká Burki. „Byl přesnější, nesnažil se skórovat silou. Míč dával do rohu. S jeho technikou, postavou a mentalitou mě nepřekvapuje, že je také velmi dobrý ve střílení gólů.“

Navzdory jeho zlepšenému střeleckému úsilí v poslední sezóně v Dortmundu mohl málokdo předpokládat, jak plodný bude Bellingham v této sezóně za Dětské fotbalové dresy Real Madrid.

Od loňského léta, kdy podepsal smlouvu s Los Blancos za 88,5 milionu liber, nastřílela anglická superhvězda 23 gólů ve 41 zápasech. S 19 góly je třetím nejlepším střelcem La Ligy – více než Robert Lewandowski, Antoine Griezmann a Alvaro Morata.

Bellinghamův průměr 0,77 gólu na 90 minut v této sezóně je výrazným zlepšením jeho předchozího maxima v Dortmundu, které činilo 0,27 gólu. Jeho očekávaný průměr 0,45 gólu na 90 minut je skokem vzhůru oproti 0,27 v jeho posledním bundesligovém tažení.

„Naznačil to už v Dortmundu, protože ho postupem času tlačili více do role útočníka,“ říká expert na evropský fotbal Andy Brassell o Bellinghamově superlativech ve Španělsku. „Ale střílet góly v takovém objemu bylo něco, co pravděpodobně nečekal ani on.

„Umístění je rozhodně důležité. Za Madrid hraje jako číslo 10 nebo někdy i výš. Někdy hrají bez ortodoxního útočníka a zastrkují ho za dva „útočníky“ Rodryga a Viníciuse mladšího, kteří mají tendenci chodit do šířky, čímž mu vytvářejí středový prostor.“

Pokud lze Bellinghamovým výkonům v Madridu v tomto období něco vytknout, pak to, že od přelomu roku poněkud poklesl počet jeho vstřelených branek, v ročníku 2024 jich zatím vstřelil jen šest, a v největších zápasech Ligy mistrů se neprosadil tak výrazně, jak se očekávalo. Brassell však věří, že mu tyto zkušenosti pomohou v dlouhodobém progresu.

„Je to něco, čím si prošli Leo Messi a Cristiano Ronaldo, když byli zpochybňováni – dokázali by to trvale dělat v těch největších zápasech?“ říká.

„Bellingham si tím právě teď prochází a myslím, že moudří lidé se na toto období ohlédnou a uvědomí si, že mu pomohlo vybudovat a učinit ho ještě odolnějším, pomohlo mu přijít na to, jak se vypořádat s rolí klíčového hráče a označeného muže.“

Ať už budou jeho střelecké výkony pokračovat, nebo se po očekávaném příchodu Kyliana Mbappého v příští sezoně usadí zpět na pozici hlubšího záložníka, Fotbalové dresy Bellingham se již nyní stal ikonou na Bernabeu a základním kamenem všech úspěchů, které Madrid v blízké budoucnosti zažije.

„Jeho mentalita být nejlepší je to, co ho bude hnát dál,“ dodává Robinson. „Bude chtít být nejlepším hráčem na světě.“

Deixe um comentário

O seu endereço de e-mail não será publicado. Campos obrigatórios são marcados com *